top of page

ZAMANDAN ÇALMAK ( ZAMAN YÖNETİMİ)Zaman kavramı için literatürde bir çok farklı tanımlamalar bulunuyor . Zamanı kısaca şöyle tanımlayabiliriz ; Yapılan işlemler için geçmekte olan , geçen ve geçecek olan süredir .

Yönetim , insanlarla iş birliği ya bu iş birliğinin belirli bir amaca doğru yöneltme ve yürütülme sürecidir.


Zaman Yönetimi ; Yapılan işin verimliliğini ve üretkenliğini arttırmak amacıyla yapılan aktiviteler için harcanan zamanın kontrollü bir şekilde yürütülmesi işlemidir.


Hepimiz bulunduğumuz anın değerini yaşanılan bir zaman kaybından sonra fark ediyoruz. Kendi kültürümüzde var olan atasözlerimiz arasında zamanın değerini anlatan bir çok söz bulunmaktadır. Bu sözler arasında en çok bilinen “ Bugünün işini yarına bırakma “ sözüdür. Hayatımız boyunca bir çok şeyin telafisi oluyor fakat bir tek geçen zamanın telafisi olmuyor. Bu yüzden yapacağımız işleri ertelemeden bulunduğumuz anı verimli kullanarak yapmayı hedeflemeliyiz. Böylece yaşadığın anın farkında olmak kişiyi bir çok alanda ileriye taşıyacaktır. Bunun için kişinin kendi kişisel becerilerini nerede ve nasıl harcadığını bilmesi ayrıca bu zaman içinde hangi aktivitelerin kendisine ne kadar fayda sağladığının farkında olması gerekir.


Düşünün, bir bankaya gidiyorsunuz size bir miktar para veriliyor ve bu parayı 24 saatte bitirmenizi istiyorlar. Peki bu durumda aklımıza ilk gelen şey ne olur ? Bu parayı en verimli şekilde nasıl kullanabilirim ? Bu parayı öyle bir harcamalıyım ki getirisi en yüksek ve sürekli olsun. İşte Zamanda aynı bu bankadan verilen para gibidir, öyle harcamalıyız ki verimli kullanmış olalım hem de yaşadığımız zaman içinde keşkelerimiz en az olsun.


Peki zamanı en etkili nasıl kullanabiliriz ?

1- Öncelik belirle ; Yapacaklarınızı sıralayın

2- Hedef belirle ; Zamanınızı israf etmemek adına hedeflenen nokta net olmalı.

3- Zamanını riske atacak unsurlardan kaçının ; Ertelemek ve masa düzenin bozuk olması gibi benzeri konular .

4- Çalışma süresini belirli aralıklara bölün (Pomodoro) ; Kısa süreli dinlenmeler belirleyin . Örneğin okullardaki teneffüsler.UNUTMAYIN ; ZAMANI KONTROL EDEMEZSİNİZ FAKAT DOĞRU BİR ŞEKİLDE HARCAYABİLİRSİNİZ.


38 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page