top of page

FARKINDALIĞIN FARKI

Güncelleme tarihi: 20 Şub 2022

Farkındalık kişinin geçmiş ve geleceğe takılmadan bulunduğu anın içinde kendi öz bilincini ve davranışlarını yargılamadan duygu ve yeteneğinin nasıl kullanabileceğini bilmesidir.


Kişinin kendi farkındalığına bir diğer değişle öz farkındalığına ulaşması ilk başta kendisi olmak üzere çevresinde bulunan kişi ve olaylara karşı sahip olduğu bakış açısını daha sağlıklı sonuçlara götürmesine yardımcı olur .


Peki kendimize soruyor muyuz ? Biz nelerin farkındayız ....


Bir insanın hayatı boyunca karşısına çıkan olayların bir çoğunun kişinin kendi eliyle ve diliyle olduğunu biliyor muydunuz ?


Kimi insanlar için ilahi bir sebep sonuç , kimi insanlar için evrenin kendi getirdiği sebep sonuçlar vardır . Hangi inanca veya hangi kültüre sahip olursak olalım unutmamamız gereken şey bizler insanız hepimizin kültürleri , inanışları farklı olabilir fakat aynı dünyada nefes alıp veriyoruz. Bu durum da bizleri bir çok noktada birleştiriyor. Bizi birleştiren noktalardan biri de her şeyi kendi çabamızla elde etmemiz . Bu çabalarımız arasında evrene gönderdiğimiz mesajlar veya inançlarımızda var olan dua ve isteklerimize tekabül ediyor . Yani bu duruma nasıl bakarsak bakalım burada sonuç aynı çıkıyor . Ne dilerseniz onu kendinize çekersiniz , söylediklerinizi hafife almayın .


Peki farkındalık kazanmak için neler yapılabilir ? Bu konu hakkında bir çok öneri ve görüş bulunmakta bunların en etkili olanları şunlar ;

  • Kendimize doğru soruyu sormamız gerekli .( Kendinize karşı dürüst olmanız lazım .)

  • Bir kağıt kalem alarak bir tarafa şu anda elinizde bulunan imkanları bir tarafa da elinizde olmasını istediğiniz şeyleri yazın . Daha sonra bu yazdıklarınızın altına bir hedef belirleyin . Bu hedefe ilerlerken yapmanız ve yapmaktan kaçınmanız gereken şeyleri yazın .

  • Bir defter alın ve ortalama 30 gün boyunca her gün bir günlük tutar gibi yaşadığınız olayları ve olaylara karşı sergilediğiniz tavrı yazın ve yazının altına neleri yapsaydım daha iyi olurdu veya ne yapmasaydım bu sonuç olmazdı şeklinde notlar alın . Bu egzersiz bir ayın sonunda sizlere kendinizle ilgili mutlaka bir sonuç verecektir .


Verilen bu egzersizler tavsiye niteliğindedir ve bu sebeple hayatınızın genel noktalarında işe yarayabilir . Fakat kendiniz tek başınıza bir sonuca ulaşamayacağınızı anladığınızda bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim .
KENDİNİN FARKINA VAR


123 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page